EI, vaan kela tekee päätöksen NIILLÄ TIEDOILLA KUIN ONKIN.Kela | toimeentulotuki kirjoitti:Hei!
Pyydetyt liitteet tulisi toimittaa, jotta oikeus toimeentulotukeen voidaan selvittää. Jos jokin liite on mahdotonta saada, voisi siitä ilmoittaa Kelaan niin voidaan selvittää miten asia saataisiin eteenpäin.
Ystävällisin terveisin
Niina | Kela toimeentulotuki
Mikään suunnitelma, tiliote joka kuukauden jälkikäteen tulee tai jokin muu vastaava ei, HUOOM. EI vaikuta oikeuteen saada toimeentulotukea, vaan siihen vaikuttaa ainoastaan tarve saada toimeentulotukea joko ilman tuloa taikka tulojen vähäisyys, eli sellaisia liitteitä joilla ei osoiteta mitään tuloja tai menoja, niin ei ole vaikutusta toimeentulotuen saamiseen ja oikeuteen ja sellaisia on hakuhetken tilin saldo, työttömyyskorvauksen/nettopalkan maksupäivä, edes asumistuki lain mukaan ei ole sellaista tuloa joka voidaan laskea tuloksi (Laki toimeentulotuesta "8 §
Eräiden menojen vähentäminen
Menoja (ASUMISMENO) ei oteta huomioon toimeentulotukeen oikeuttavina siltä osin (ASUMISTUKI) kuin ne korvataan (ASUMISTUKI) tai niitä vastaava etuus saadaan muulla (LÄÄKEKORVAUS on aivan sama kuin asumistuki) perusteella" JA LISÄKSI MÄÄRÄTÄÄN NÄIN: "11 §
Huomioon otettavat tulot
Tuloina otetaan huomioon henkilön ja perheenjäsenten käytettävissä olevat tulot.
Tuloina ei kuitenkaan oteta huomioon (HUOOOM, tuloina ei kuitenkaan oteta huomioon):6) 8 §:ssä tarkoitettuja korvauksia ja tuloja; (9.12.2016/1107)".
Tuo on niin selkeästi laissa, etten enään ymmärrä miksi asumistuki lasketaan tuloksi VAIKKA LAKI TOISIN MÄÄRÄÄKIN, eli ensin VÄHENNETÄÄN ASUMISMENOSTA asumistuen määrä ja sen jälkeinen asumismeno on toimeentulotukeen oikeuttava.
Tuosta hakemuksen hylkäämisestä on oikeuskanslerinviraston päätös: "Dnro OKV/1982/1/2014 RATKAISU
Toimeentulotukihakemuksen käsittely.
Toinen vaihtoehto olisi ollut menettely, jossa toimeentulotukilain
edellä mainitun säännöksen mukaisesti olisi odotettu lisäselvityspyynnössä annetun
määräajan loppuun ja tehty sitten päätös toimeentulotuesta käytettävissä olevien tietojen pohjalta.
Toimeentulotukihakemusta ei voida hylätä pelkästään sillä perusteella, että hakija ei ole toimittanut pyydettyjä lisäselvityksiä".
Eli hakemusta ei voida hylätä kuin ainoastaan sillä perusteella, että laskelma osoittaa ylijäämää vähintään sen verran kuin ansiotuloista ei oteta huomioon, koska jos sellainen henkilö saa toimeentulotukea jolla ansiotuloja, mutta käteen ei jäisi kuin enintään 150€/kk ja täysin ansiotuloton ei saisi toimeentulotukea jos jää ylijäämää 10€, niin asettaa eriasemaan perustuslain vastaisesti.